Omuz Hastalıkları

Omuz Hastalıkları
Vücudumuzda en hareketli eklem Omuz eklemidir. Fakat bu kadar fazla hareket olanağı, diğer eklemlerde oluşabilecek problemlere göre Omuz ekleminde bu problemlerin görülmesi daha yüksektir. Örnek verecek olursak Kıkırdak ve bağ yırtıkları, kırık ve çıkık riski ve dokusal problemlerini sayabiliriz.

Sık Karşılaşılan Omuz Hastalıklarından bahsedecek olursak;

Omuz Sıkışması
Omuz ekleminde kürek kemiğinin çıkıntısının olduğu bölüm ve kol kemiği arasında bir boşluk mevcuttur. Bazı nedenlerden dolayı omuzda ortaya çıkabilecek ödem gelişir ve kalınlaşır ya da ilerleyen yaş ile beraber dış faktörlerin etkisiyle kemik dokunun kireçlenmesi ile bu alan daralır. Buna bağlı olarak omuz rahat hareket edemez ve hareket kısıtı ortaya çıkar. Bu nedenle ortaya omuz ağrıları çıkar.

Omuz Kireçlenmesi
Dış Faktörlerin etkisi, yaşam tarzı ya da ilerleyen yaşa bağlı olarak köprücük kemiği ve kürek kemiğinin kireçlenmesi Omuz Kireçlenmesine neden olabilmektedir.

Diğer
Bunların yanında Kırık ve Çıkıklar, Omuz Çevresindeki Kaslarda Yırtılma, Omuzda ortaya çıkabilecek enfeksiyon veya kitle ve boyun ağrıları da omuz ağrısı nedeni olabilmektedir.