Artroskopik Cerrahi

Artroskopi Nedir ?
Artroskopi, minimal kesilerle eklemleri kameralarla görüntüleme işlemine denir. Artroskopi sayesinde eklem içini rahatlıkla görüntülenebilir ve cerrahi işlem yapılabilir. En sık kullanılan artroskopi yöntemi diz artroskopisidir. Bununla birlikte tüm eklemlerin tedavisinde artroskopi yöntemi kullanılmaktadır. Cerrahi işlem gerektiren operasyonlarda da artroskopiye başvurulabilir.

Artroskopik Cerrahi
Tüm eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu yöntem ile eklemi açmadan dışarıdan açılan çok küçük deliklerle eklem içinin görüntülenmesine imkan sunar. Elde ettiği görüntüyü ekrana yansıtır.

Eklem içinin görüntülenmesi için açılan birkaç mm’lik delikler ile birlikte bunların dışında yine mm ile ifade edebileceğimiz küçük kesiler yardımıyla ekleme cerrahi aletlerin girmesine imkan sunar. Artroskopik cerrahi ile ilgili bölgeyi hiç açmadan dokulara, adelelere, kaslara vb. zarar vermeden, kesmeden cerrahi tedavinin yapılmasına imkan sağlar.

Artroskopik Cerrahinin diğer cerrahi yöntemlere tercih edilme nedenleri

– Ekleme ulaşmak için sağlam dokulara zarar vermeye gerek kalmaz küçük kesiler yardımıyla operasyon tamamlanır.

– Küçük kesiler ameliyat sonrası oluşacak ağrıları da aynı oranda azalmasına neden olmaktadır.

– Eklemde oluşabilecek enfeksiyon ve tedavinin uygulandığı bölgedeki oluşabilecek kısıtlılık ihtimali daha düşüktür.

– Tüm bu nedenlere bağlı olarak günlük hayata dönüş süresi kısalır, rehabilitasyon süreci için fazla beklemeye gerek kalmaz ve eğer aktif bir spor yaşamı var ise kısa sürede sportif aktivitelere devam edilebili